Naslovna    Vesti    Takmičenja    Prvenac Ganonga u spustu u Santa Caterini

dec

2014

Prvenac Ganonga u spustu u Santa Caterini

Amerikanac trijumfovao u spustu u Santa Caterini.

Amerikanac Travis Ganong došao je u italijanskoj Santa Caterini do prve pobede u karijeri u Svetskom kupu. Ganong je današnjom pobedom nastavio trijumfalni niz Amerikanaca u brzim disciplinama posle pobede Stevena Nymana na spustu u Val Gardeni prethodne nedelje.

Bilo je očigledno da najbolji svetski spustaši ne poznaju dovoljno stazu Deborah Compagnoni u Santa Caterini jer ranije nisu imali prilike da se na njoj takmiče. Podsećamo da je ranijih godina u ovom terminu tradicionalo vožen spustu u Bormiu, a da je Santa Caterina ove godine po prvi put preuzela organizaciju ovog takmičenja od svog suseda Bormia.

Staza za spust u Santa Caterini nije se prikazala skijašima i gledaocima u svojoj punoj aktraktivnosti jer su organizatori bili prinuđeni da spuste start trke nekoliko stotina metara niže od originalnog zbog jakog vetra koji je duvao u gornjem sektoru.

Drugo mesto u Santa Caterini osvojio je olimpijski pobednik u ovoj disciplini, Austrijanac Matthias Mayer. Treće mesto osvojio je domaći heroj Dominik Paris koji ipak nije uspeo Italijanima da donese toliko željenu pobedu na domaćem terenu.

Iza trojice prvoplasiranih poređala su se trojica Austrijanaca, Otmar Striedinger, Romed Baumann i Hannes Reichelt na četvrtom, petom i šestom mestu. Pobednik jedinog zvaničnog treninga pred spust u Santa Caterini, Nemac Josef Ferstl, ponovio je sjajnu vožnju i na samoj trci i zauzeo odlično sedmo mesto.

Sjajan rezultat ostvario je Slovenac Boštjan Kline, koji je sa visokim startnim brojem 50. u konačnom poretku zauzeo za njega fantastično 13. mesto.

Kjetil Jansrud, vodeći u generalnom plasmanu Svetskog kupa i skijaš koji apsolutno dominira u brzim disciplinama ove sezone, u Santa Caterini nije imao svoj dan. On je u gornjem delu staze držao korak sa vodećm Ganongom, ali je u donjem sektoru izgubio mnogo vremena i trku završio na za njega nezadovoljavajućem 17. mestu.

Jansrud je i pored lošeg rezultata neznatno povećao svoju prednost u generalnom plasmanu Svetskog kupa i sada ima 624 bodova ispred drugoplasiranog Marcela Hirschera koji je sakupio 576. Jansrud vodi i u poretku spusta sa 294 bodova ispred Dominka Parisa na drugom mestu koji ima 220 bodova.

Trka spusta u Santa Caterini bila je poslednja u ovoj kalendarskoj godini, a nova uzbuđenja u Svetskom kupu skijaše očekuju posle Nove godine na trci slaloma u Zagrebu koja je na programu 6. januara naredne godine.