Naslovna    Vesti    Takmičenja    Šou Kristoffersena u Leviju

2014

Šou Kristoffersena u Leviju

Mladi Norvežanin na impresivan način pobedio u slalomu u Leviju.

Norvežanin Henrik Kristoffersen pobednik je prvog slaloma sezone voženog u nedelju u finskom Leviju. Kristoffersen se posle prve vožnje nalazio na drugoj poziciji, ali je njegov nastup u drugom laufu bio toliko dobar da čak ni favorizovani Marcel Hirscher nije mogao da ga nadmaši. Austrijanac je tako morao da se zadovolji drugom pozicijom, dok je treće mesto pripalo iskusnom Nemcu Felixu Neureutheru.

Posle trke u Leviju jasno je da su Hirscher i Kristoffersen svet za sebe u slalomu i da će se između njih dvojice voditi najveća borba za mali kristalni globus u ovoj disciplini. Razlika je danas bila 12 stotinki u korist Norvežanina, dok je trećeplasirani Neureuther kasnio više od sekunde za dvojicom vodećih skijaša. Treće mesto u Leviju je ipak sjajan rezultat za Nemca koji u poslednje vreme ima puno problema sa povredom leđa zbog koje je propustio start sezone u Soeldenu.

Pored pobede Kristoffersena, Norveška ima još jedan razlog za slavlje koje joj je donela druga mlada uzdanica njihove reprezentacije, Sebastian-Foss Solevaag. On je u Leviju zauzeo četvrto mesto, a od postolja ga je delila samo jedna stotinka, koliko je bio sporiji od Neureuthera. Peto mesto pripalo je italijanskom veteranu Patricku Thaleru, dok je šesti bio Nemac Fritz Dopfer. Sjajan rezultat za rusko skijanje ostvario je Alexander Khoroshilov osvajanjem osmog mesta.

Staza Levi Black bila je odlično pripremljena za takmičenje pa je veliki broj skijaša sa nešto višim startnim brojevima uspeo da se plasira u drugu vožnju. Razlike u vremenima posle prve vožnje bile su jako male između prvoplasiranih 30 takmičara koji su se smestili unutar vremena od 2 sekunde. Takmičar sa najvišim startnim brojem koji je ušao u drugu vožnju bio je Italijan Cristian Deville koji je sa brojem 70 trku na kraju završio na visokom 13. mestu.

Ivica Kostelić startovao je u Leviju sa brojem 12. ali vožnja od oko 2.5 sekunde zaostatka za vodećima nije bila dovoljna za plasman u drugu vožnju, pa je Kostelić trku završio na 40. mestu. Kostelić ni na startu sezone u Soeldenu nije uspeo da se plasira u drugi lauf, ali se u Leviju od njega ipak očekivalo mnogo više s obzirom da je slalom njegova najjača disciplina. Ivicina loša forma sa treninga došla je do izražaja i na takmičenju u Leviju i ovaj neulazak u drugu vožnju sigurno je razlog za zabrinutost Ivice i njegovog tima.

Drugi hrvatski takmičar u Leviju, Filip Zubčić, takođe nije uspeo da se plasira u drugu vožnju i trku je završio na 42. poziciji. Dalibor Šamšal, nekadašnji hrvatski reprezentativac koji od ove sezone nastupa pod mađarskom zastavom osvojio je 56. mesto.

Od slovenačkih takmičara u Leviju su nastupili Miha Kuerner i Matic Skube. Kuerner je bio blizu druge vožnje sa osvojenim 35. mestom, dok je Skube trku završio na 44. mestu.

Skijaši se posle slaloma u Leviju sele u Severnu Ameriku, tačnije u kanadski Lake Louise, gde se krajem novembra voze brze discipline.