feb

2014

Matt za istoriju, Kostelić deveti

Austrijanac Mario Matt osvojio zlatnu medalju na olimpijskom slalomu u Sochiju.

Mario Matt je u subotu u Sochiju ispisao nove stranice istorije svetskog skijanja. Sa 34 godine postao je najstariji pobednik neke skijaške trke u istoriji Olimpijskih igara. Sjajni Austrijanac doneo je svojoj zemlji drugu zlatnu medalju posle pobede Matthiasa Mayera u spustu na samom startu olimpijskih takmičenja. Dobar dan za austrijsko skijanje upotpunio je Marcel Hirscher koji je bio drugi iza svog kolege iz reprezentacije. Treće mesto osvojio je sjajni Norvežanin Henrik Kristoffersen koji je sa 18 godina postao najmlađi osvajač skijaške olimpijske medalje u istoriji.

Neverovatno uzbudljiva trka slaloma viđena je danas u Sochiju i o njoj će se sigurno još dugo pričati. Ukupno dvanaest takmičara nije uspelo da završi drugu vožnju koju je izuzetno zahtevno, kako samo on zna, postavio Ante Kostelić. U tih dvanaest skijaša smestio se i sam krem svetskog slaloma, skijaši koji su posle prve vožnje bili plasirani u prvih deset.

Posle sjajne Hirscherove vožnje, kojom se iskupio za loš nastup u prvom laufu, krenula je neverovatna serija ispadanja vrhunskih svetskih slalomaša. Jedan za drugim trku nisu uspeli da završe Alexis Pinturault, Felix Neureuther, Ted Ligety, Jean-Baptiste Grange i Andre Myhrer što je Hirschera dovelo u poziciju da konačno, po prvi put u karijeri osvoji olimpijsku medalju. Mario Matt je ipak za 28 stotinki bio bolji u odnosu na Hirschera, koji je delovao dosta razočarano kada je postalo jasno da je ostao bez zlata. Međutim, kada se sve uzme u obzir, Marcel bi ipak morao da bude zadovoljan ostvarenim rezultatom s obzirom na lošu prvu vožnju i veliki broj skijaša plasiranih bolje od njega koji nisu uspeli da završe trku.

Stefano Gross iz Italije i Fritz Dopfer iz Nemačke zaostali su za trećeplasiranim Kristoffersenom samo 5 stotinki i tako podelili četvrto mesto.

Sjajnu drugu vožnju odradio je Slovak Adam Zampa koji se uz najbolje vreme drugog laufa pomerio sa 26. mesta na sjajnu šestu poziciju u konačnom plasmanu.

Ivica Kostelić je posle razočaravajućeg 21. mesta prve vožnje dobro iskoristio postavku svog oca i prilično se pomerio u plasmanu, završivši trku na deobi devete pozicije sa Norvežaninom Solevaagom.

Pun kritike na račun postavke prve vožnje bio je Kostelić posle trke.

- Olimpijski slalom u trajanju od 46 sekundi ovako postavljen je sramota za skijanje. Ne znam zašto neki ljudi žele da blate sopstveni sport. Ima jako puno takmičara koji nisu tehnički potkovani za teže postavke slaloma i današnja druga vožnja je to pokazala, tu se odvaja žito od kukolja. Ovakve postavke mogu da voze samo najbolji i danas su najbolji i pobedili. Nekada su trke u Svetskom kupu bile dosta zahtevnije i puno atraktvinije, a ovo što danas gledamo je sramota za skijanje i zato vozimo pred polupraznim tribinama.

Od ostalih takmičara iz regiona dobar plasman ostvario je i Slovenac Mitja Valenčić koji je osvojio 11.  mesto. Još dva takmičara iz Hrvatske plasirala su se u prvih 30. Dalibor Šamšal bio je 19., dok je Matej Vidović osvojio 28. mesto. Odmah iza Vidovića, na 29. mestu našao se Makedonac Antonio Ristevski.

Jedini takmičar iz Srbije, Marko Vukićević, nije uspeo da završi prvu vožnju kao ni Mirko Rudić iz Bosne i Hercegovine. Crnogorac Tarik Hadžić osvojio je 39. mesto.

Slalomom u muškoj konkurenciji završena su skijaška takmičenja na ZOI u Sochiju. Prvoplasiranih petnaest skijaša osvojili su i bodove koji će se računati za Svetski kup.