Naslovna    Vesti    Takmičenja    Veliki povratak Marlies Schild u Courchevelu

dec

2013

Veliki povratak Marlies Schild u Courchevelu

Austrijanka stigla do svoje prve pobede nakon višemesečne pauze zbog povrede kolena. Nevena Ignjatović nije uspela da završi prvu vožnju.

Četvorostruka šampionka Svetskog kupa u slalomu, Austrijanka Marlies Schild, današnjom pobedom u Courchevelu stigla je do svog 34. slalomskog trijumfa u karijeri i tako najavila svoj veliki povratak u sam vrh svetskog skijanja kada su u pitanju tehničke discipline, pre svega slalom.

Na stazi Émile Allais, sa startom na 2024m te ciljem na 1824m, Schildova je ostvarila ukupno vreme od 1:45.17.

Drugo mesto je osvojila švedska takmičarka Frida Hansdotter koja je za Austrijankom zaostala 33 stota dela sekunde uz rezultat 1:45.50.

Za zadovoljstvo Austrijanaca i familije Schild, pobrinula se osam godina mlađa sestra Marlies, Bernadette Schild. Ona je na oba laufa ostvarila ukupno vreme 1:46.39, sekundu i 22 stotinke sporije od pobednice, ali je to danas bilo sasvim dovoljno za podijum, njen drugi u karijeri.

Nakon prve vožnje u vođstvu je bila Bernadette, ispred Hansdotterove i starije sestre Marlies. Međutim starija Schild je u drugom laufu nastupila silovito te u jednom trenutku imala čak sekundu i 43 stotinke brže vreme od dotadašnje liderke, Kathrin Zettel. Već tada je bilo jasno da će preostale dve takmičarke imati veoma težak zadatak.

Frida Hansdotter je vozila prilično rezervisano ali sigurno, što je na kraju bilo dovoljno za drugo mesto. Bernadette Schild nije podlegla pritisku s obzirom da je prvi put u karijeri imala najbolje vreme prve vožnje. Napravila je nekoliko grešaka ali je njen rezultat na kraju ipak bio dovoljan za najniži stepen pobedničkog postolja.

Četvrto mesto osvojila je pomenuta Zettel dok je peta bila njena sunarodnica Michaela Kirchgasser. Dakle u prvih pet takmičarki smestile su se čak četiri Austrijanke.

Inače, treba pomenuti da je za Marlies Schild ovo njen tek drugi nastup u Svetskom kupu nakon povrede koja ju je zadesila krajem prošle godine pred takmičenje u Areu. Ona je zbog operacije kolena propustila čitavu takmičarsku sezonu. Nastupila je, uprkos povredi, na Svetskom prvenstvu u Schladmingu polovinom februara ove godine, gde je osvojila deveto mesto. Na prvom slalomu ove sezone u finskom Leviju nije uspela da završi prvu vožnju.

Najbolja srpska skijašica Nevena Ignjatović nastupila je na današnjoj trci sa startnim brojem 51. S obzirom na teške uslove na stazi gde čak 25 takmičarki nije uspelo da završi prvu vožnju, ona je „zajahala“ jednu kapiju u prvoj polovini staze te nije uspela da stigne do cilja.

Prva favoritkinja za pobedu, mlada američka skijašica Mikaela Shiffrin nije opravdala očekivanja. Zauzela je tek 12. mesto uz dve sekunde i 11 stotinki zaostatka.

Slovenka Tina Maze ostvarila je tek 17. vreme uz zaostatak od tri sekunde i 15 stotinki za Schildovom. Njena sunarodnica Katarina Lavtar nije završila prvu vožnju dok je Maruša Ferk odustala od nastupa.

Pobednica veleslaloma od pre dva dana u St.Moritzu, francuskinja Tessa Worley, doživela je pad te povredu kolena. Ona se trenutno nalazi u bolnici u Lionu a više informacija o težini povrede biće poznato nakon snimanja magnetnom rezonancom kasnije tokom dana.

Najbolje svetske skijašice sada se sele u Val d’Isere gde narednog vikenda nastupaju na trkama spusta i veleslaloma.