Naslovna    Vesti    Takmičenja    Holdener svetska prvakinja u kombinaciji, Nevena 24.
Svetsko prvenstvo u St. Moritzu
10

feb

2017

Holdener svetska prvakinja u kombinaciji, Nevena 24.

Švajcarkinja postala svetska prvakinja pred domaćim navijačima, teška povreda Lare Gut.

Švajcarkinja Wendy Holdener postala je nova svetska šampionka u kombinaciji na takmičenju održanom u St. Moritzu u petak. Švajcarska skijašica je i objektivno verovatno najbolja na svetu u ovoj disciplini što je i potvrdila prošle sezone osvajanjem malog kristalnog globusa. Wendy, čija je specijalnost slalom, u St. Moritzu je bila sjajna i u spustu koji je završila na sedmoj poziciji.

Holdenerovoj je najveća konkurencija bila zemljakinja Michelle Gisin, koja je u konačnom plasmanu imala za samo pet stotinki slabije vreme. Sjajan nastup joj je doneo srebrnu medalju i najveći uspeh u karijeri. Gisin, koja je takođe specijalistikinja za slalom, je odvezla odličnu spustašku vožnju koja joj je donela visoko četvrto. mesto u prvom laufu. Slalom je vozila takođe dobro, posebno u donjem delu staze, ali su na kraju stotinke presudile u koristi Holdener koja je sa oduševljenjem dočekala ulazak reprezentativne koleginice u cilj.

Treće mesto i bronzanu medalju osvojila je sjajna Austrijanka Michaela Kirchgasser, koja je takođe prikazala dva odlična nastupa i u spustu i slalomu. Četvrto mesto pripalo je još jednoj Švajcarkinji Denise Feierabend, dok je peta bila velika Amerikanka Lindsey Vonn, koju je boljeg plasmana koštao verovatno nešto lošiji nastup u spustu i šesto mesto posle prve vožnje.

Najveće tragičarke današnje trke su sigurno dve prvoplasirane posle vožnje spusta, Italijanka Sofia Goggia i Slovenka Ilka Štuhec koje nisu uspele da završe slalom. Ilka je u slalomsku vožnju ušla potpuno dekoncentrisano i svoj nastup završila već na drugoj kapiji na užas slovenačkih trenera koji su sa nevericom iz cilja gledali nastup svoje skijašice. Sofia Goggia se na kratko borila za goli život među slalomskim kapijama koje na kraju nije uspela da savlada.

Još jedna velika favoritkinja i domaća takmičarka Lara Gut nalazila se na trećoj poziciji posle vožnje spusta i nadala se medalji. Međutim, ona je pala trenirajući slalom između dve vožnje i prevežena je odmah u lokalnu bolnicu na procenu jer se sumnja na ozbiljniju povredu kolena.

Srpska skijašica Nevena Ignjatović zauzela je soldino 24. mesto u konačnom plasmanu. Ona je posle vožnje spusta bila 35. zaostavši oko 4 i po sekunde za vodećom. Solidnom slalomskom vožnjom (23. vreme) Nevena je popravila plasman iz prve trke za 11 mesta. Našu skijašicu očekuju još nastupi u veleslalomu i "njenoj" disciplini slalomu.

Od ostalih skijašica iz regiona najbolji plasman zabeležila je Maruša Ferk, koja je osvojila odlično osmo mesto. Ana Bucik iz Slovenije i Leona Popović iz Hrvatske nisu uspele da završe slalomsku vožnju, dok su se posle spusta nalazile na 29. odnosno, 34. mestu.

Sledeća trka u ženskoj konkurenciji na Svetskom prvenstvu u St. Moritzu je spust koji je na programu u nedelju, 12. februara u 12h.