Naslovna    Vesti    Takmičenja    Ligety u istoriji, radost i za Francuze
19

feb

2014

Ligety u istoriji, radost i za Francuze

Ted postao prvi Amerikanac koji je osvojio olimpijsko zlato u veleslalomu. Marko Vukićević nije završio prvu vožnju.

Ted Ligety postao je prvi Amerikanac koji je osvojio zlatnu olimpijsku medalju u veleslalomu! Neverovatni momak iz Solt Lejk Sitija pobedio je u Sochiju ispred Francuza Stevea Missilliera i Alexisa Pinturaulta.

Ted je još jednom pokazao da mu u ovoj disciplini nema ravnog. U Vankuveru je bio tek deveti, a danas je po svaku cenu hteo to da ispravi. Jurišao je na sve ili ništa, posebno u prvoj vožnji koju je odskijao perfektno i ostvario 93 stotinke prednosti nad Čehom Ondrejom Bankom, koji je sa starnim brojem 28 napravio malu senzaciju. Odličan je bio i Italijan Davide Simoncelli na trećem mestu, dok je Marcel Hirscher zaostao sekundu i 39 stotniki, što je bilo dovoljno za sedmo mesto prvog laufa.

Temperatura u Sochiju bila je konstantno u plusu, pa je staza popuštala, što je otežavalo stvari, posebno za takmičare koji su u drugoj vožnji startovali među poslednjima. Francuz Steve Missillier je imao zaostatak od sekunde i 50 stotniki, pa je u drugom laufu dao sve od sebe. Odmah se videlo da skija odlično i na kraju je ostvario prednost od 55 stotinki u odnosu na do tada najboljeg Benjamina Raicha. Možda to nije očekivao, ali dugo je ostao na liderskoj poziciji.

Ređali su se skijaši koji su u prvoj vožnji bili bolji, ali niko nije uspeo da ga skine. Hirscher je podbacio i na kraju zauzeo nepopularno četvrto mesto, Pinturault je skijao odlično, ali je zaostao za 16 stotinki, a Simoncelli je sa sjajne druge pozicije sve upropastio. Ostao je samo Ted Ligety sa prednošću od sekunde i 50 stotinki. To naravno nije ispustio, iako se prednost konstantno topila. Kada je prošao kroz cilj imao je još 48 stotinki viška.

Usledila je velika radost Amerikanca, ali i dva Francuza, koji su sasvim zasluženo osvojili olimpijsko srebro i bronzu.

Ivica Kostelić je zauzeo 26. mesto, a nešto bolji od njega bio je Slovenac Žan Kranjec koji je trku završio kao 23. Srpski takmičar Marko Vukićević, nažalost, nije završio prvu vožnju.

- Posle superveleslaloma sam rekao da sam probio led i da ću u narednim trkama više rizikovati, što sam i uradio. Dobro sam vozio u prvom delu staze i čak mi je i prolazno vreme bilo dobro, ali zaokret na skoku nisam izveo na vreme i zbog velike brzine sam završio ispod sledeće kapije. Što se same vožnje tiče, bila je dovoljno agresivna i onakva kakvu smo planirali. Sledeća trka je slalom i idem sa istom strategijom da se takmičim i da vozim oštro jer samo to je put do dobrog plasmana - rekao je Vukićević.

Prvu vožnju nije završio ni Filip Zubčić iz Hrvatske. Ipak, najveći tragičar je Nemac Stefan Luitz, koji je imao jako dobro vreme u prvoj vožnji, ali je zajahao bukvalno poslednju 57. kapiju.