Naslovna    Vesti    Takmičenja    Erik Guay najbrži na spustu u Val Gardeni
21

dec

2013

Erik Guay najbrži na spustu u Val Gardeni

Kanadski takmičar Erik Guay današnjom pobedom u Val Gardeni stigao do svog prvog podijuma ove sezone.

Specijalista za brze discipline, iskusni kanadski skijaš Erik Guay, trijumfovao je na današnjem spustu u Val Gardeni te dokazao da se na njega još uvek može ozbiljno računati kada su spust i superveleslalom u pitanju. Njemu je očigledno odgovarala staza „Saslong“ dužine 3446m te visinske razlike 839m, s obzirom da je ovo njegov prvi trijumf još od Svetskog šampionata u Garmisch-Partenkirchenu, februara 2011. On je ostvario vreme 1:56.65 što je, ispostaviće se kasnije, bilo pobedničko.

Drugi je danas bio norveški takmičar Kjetil Jansrud. On je do tog rezultata stigao sa vremenom 1:56.77 uz 12 stotinki zaostatka. Inače treba pomenuti da je Guay na svim prolaznim vremenima tokom svoje vožnje bio sporiji od Jansruda, međutim u poslednjoj deonici je „dodao gas“ pa je njegovo vreme u cilju pomalo razočaralo Norvežanina koji je sebe već video na najvišem stepeniku pobedničkog postolja.

Francuski skijaš Johan Clarey osvojio je treće mesto uz 24 stotinke zaostatka u odnosu na pobednika. Njegovo vreme 1:56.89 bilo je dovoljno za plasman na podijum, čime je izjednačio svoj najbolji rezultat karijere pošto je pre ravno četiri godine, na istoj stazi, zauzeo treće mesto.

Jučerašnji pobednik Aksel Lund Svindal danas je bio četvrti a podijum mu je izmakao za samo pet stotih delova sekunde, za koliko je bio sporiji od trećeplasiranog Clareya. Amerikanac Bode Miller osvojio je peto mesto uz samo 39 stotinki zaostatka u odnosu na Guaya što pokazuje koliko je zapravo trka bila neizvesna.

Najbolji hrvatski takmičar Ivica Kostelić nije nastupio na današnjoj trci dok je njegov sunarodnik Natko Zrnčić-Dim zauzeo 42. mesto.

Od slovenačkih takmičara vozili su Andrej Šporn, Rok Perko i Klemen Kosi a od njih je jedino Perko osvojio bodove zauzevši 27. mesto uz dve sekunde i 41 stotinku zaostatka.

Sa današnjih 50 bodova Svindal je povećao prednost u odnosu na Hirschera u generalnom plasmanu Svetskog kupa. Norvežanin sada ima 510 bodova, čak 175 više od Austrijanca koji će već na sutrašnjoj trci veleslaloma u Alta Badiji imati priliku da smanji tu razliku.

Kada je u pitanju mali spustaški globus, i tu je Norvežanin u vođstvu sa 200 bodova, 53 više od današnjeg pobednika Guaya.