Naslovna    Vesti    Takmičenja    Kitzbuehel, S (m): Dominik Paris ulazi u istoriju
26

jan

2013

Kitzbuehel, S (m): Dominik Paris ulazi u istoriju

Italijanski takmičar Dominik Paris, trijumfovao je na čuvenom "Streifu" u austrijskom Kitzbuehelu.

Nakon jučerašnjeg superveleslaloma, austrijski Kitzbuehel danas je bio domaćin čuvene trke spusta na stazi "Streif". Sa startom na 1665m, ciljem na 805m uz visinsku razliku od 860m i dužinom od 3312m, ova staza je jedna od najzahtevnijih u karavanu Svetskog kupa.

A upravo na toj stazi, u sjajnoj atmosferi pred preko 50000 gledalaca, najbolje se snašao italijanski takmičar sa startnim brojem 20. Dominik Paris. On je odvezao svoju vožnju za 1:57.56 i tako izbio na vodeću poziciju na kojoj je ostao do kraja trke. Ze relativno mladog Italijana, s obzirom da smo navikli da "Streif" osvajaju nešto stariji i iskusniji skijaši, ovo je treći podijum u karijeri. Pre toga on je ostvario trijumf u Bormiu krajem decembra kao i drugo mesto u Chamonixu 2011.

Pomalo neočekivano, drugo mesto je osvojio Kanađanin Erik Guay koji je za pobednikom zaostao samo 13 stotih delova sekunde uz ukupno vreme 1:57.69. Ovim plasmanom on je izjednačio svoj najbolji rezultat iz ove sezone pošto je u Val Gardeni polovinom decembra zauzeo takođe drugu poziciju.

Za čast domaćina izborio se austrijski skijaš Hannes Reichelt koji je na kraju zauzeo treće mesto. On je uspeo da odveze svoj lauf sa 36 stotinki zaostatka u odnosu na pobednika sa ukupnim vremenom 1:57.92.

Sjajan, četvrti, bio je Slovenac Andrej Sporn sa 58 stotinki zaostatka. Međutim, on je naknadno diskvalifikovan zbog neregularnosti u vezi sa opremom, pa je na njegovo mesto došao Francuz David Poisson (+0.60s). Peti je danas bio Austrijanac Max Franz koji je od Poissona bio sporiji za samo jednu stotinku.

Hrvatski takmičar Ivica Kostelić trku je završio na 30. mestu (+2.97s) što je možda i preveliki zaostatak pred sutrašnji slalom s obzirom da se vreme spusta sabira sa sutrašnja dva slalomska laufa te boduje kao klasična kombinacija.

- Imao sam nesreću da mi je pukao kombinezon na startu kada sam ga oblačio i to mi je odnelo nešto vremena. Dobro sam vozio gornji deo, ostalo više manje...Na žalost, napravio sam jednu grešku, otišao sam predirektno na prelazu iz Laerchenshussa u Oberhausberg i mislim da sam tu izgubio puno vremena - izjavio je Ivica posle trke.

Trku je obeležio i spektakularan pad Italijana Petera Filla. Nakon sudara sa zaštitnom ogradom on je napravio pravi salto ali je ipak uspeo da se dočeka na noge te se na sreću sve završilo bez težih posledica.

Ovom pobedom Paris je izbio na vodeće mesto u trci za mali spustaški globus pretekavši Svindala (danas tek 10.) za samo tri boda. Italijan ima 317 dok je Norvežanin sakupio 314 bodova. Treći je trenutno Austrijanac Kroell koji ima 261 bod.

U generalnom plasmanu i dalje vodi Hirscher sa 935 bodova, drugi je upravo Svindal sa 876 dok je treći Ted Ligety (danas bez plasmana) sa 736.

Sutra je u Kitzbuehelu na programu slalom čije će se vreme, kao što smo već pomenuli, sabirati sa današnjim rezultatima spusta te bodovati kao klasična kombinacija.