Naslovna    Vesti    Takmičenja    Val d’ Isere, S (ž): Prvenac u spustu za Laru Gut
14

dec

2012

Val d’ Isere, S (ž): Prvenac u spustu za Laru Gut

Mlada Švajcarkinja iznenadila je sve i došla do pobede u spustu voženom u francuskom Val d’Isereu. Lindsey Vonn nije završila trku.

Lara Gut došla je u Val d’Isereu do treće pobede u karijeri u Svetskom kupu, a prve u spustu. Mlada Švajcarkinja je debitovala je u Svetskom kupu sa nepunih sedamnaest godina 2008. godine i rezultatima oduševila skijaški svet. Prethodne dve sezone nije joj išlo tako dobro, a poslednji put je pobedila u januaru 2011. godine u superveleslalomu voženom u austrijskom Altenmarktu.

Lara je ove sezone nagovestila povratak dobrim rezultatima sa nekoliko top 5 plasmana u brzim disciplinama. U Val d’Isereu je startovala sa brojem dva i već na početku trke preuzela vodeću poziciju na kojoj je ostala do samog kraja.

Drugo mesto osvojila je Amerikanka Leanne Smith sa samo 16 stotinki zaostatka za pobednicom. Sjajan dan za švajcarsko skijanje upotpunila je Nadja Kamer sa osvojenim trećim mestom. Dobre rezultate sa treninga potvrdila je domaća skijašica Marie Marchand-Arvier na četvrtoj poziciji, dok je Austrijanka Anna Fenninger bila peta. Odličan rezultat ostvarila je i Amerikanka Julia Mancuso sa osvojenim šestim mestom.

Vodeća u generalnom plasmanu Svetskog kupa, Tina Maze, danas nije uspela da se plasira u prvih deset skijašica i trku je završila na 12. mestu. Druga Slovenka u današnjoj trci, Ilka Štuhec, zauzela je 27. mesto. Drugoplasirana u Svetskom kupu, Nemica Maria Hoefl-Riesch, osvojila je 13. mesto.

Najveće iznenađenje trke svakako je izletanje najveće favoritkinje i pobednice svih trka spusta ove sezone, Lindsey Vonn. Amerikanka je proklizala u jednom zavoju, izletela sa staze i završila u zaštitnim ogradama. Izgleda da pad nije ostavio ozbiljnije posledice jer se Lindsey na skijama spustila do cilja. Na njenu sreću, glavne konkurentkinje u trci za veliki kristalni globus nisu danas osvojile previše bodova, tako da trka za dragoceni komad kristala i dalje ostaje otvorena.

U generalnom plasmanu Svetskog kupa i dalje vodi Tina Maze sa 701 bodom, isped Marie Hoefl-Riesch koja ima 445, i Lindsey Vonn sa 414 bodova. Takmičenja u ženskoj konkurenciji se nastavljaju u Val d’Isereu u subotu trkom superveleslaloma.